VPN, birçok farklı protokol ve teknolojiyi bir arada kullanmaktadır. Bir bilgisayardan karşı taraftaki diğer bilgisayar arasındaki iletişim kriptolama yapılarak güvenli bir tünel kurulması sağlanır. Bu tünel içerisinden geçen veri şifrelendiği için araya giren veya girmeye çalışan kişiler yalnızca kriptolu veriyi görebileceği için güvenliğiniz sağlanmıştır.

Bu kriptolama seviyesi ne kadar iyiyse gizliliğiniz de o kadar güvenli olur. Aynı zamanda tüm veri akışınızı (DNS istekleriniz de dahil olmak üzere) bu tünel içerisine aldığınız takdirde tam bir koruma sağlamış olursunuz.

Antivirus ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum.

Hemen Arayın:

+90 539 583 3874- +90 212 401 8101

Virtual Private Network terimi “Sanal Özel Ağ” olarak Türkçeye çevrilebilir. En temel anlamıyla internete gerçek IP adresiniz gizlenip, farklı bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir. VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken bağlantınızı şifreleyerek kimliğinizin tespit edilememesini de sağlar. Aradaki iletişim kriptolu olduğu ve sörf yaparken nereye gittiğinizin çözülememesi sebebiyle ülkenizdeki yasaklı, kısıtlanmış sitelere veya IP’lere yine VPN tünelleri üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. VPN tüneli gönderdiğiniz, aldığınız tüm verileri kendisi şifrelediğinden 3. şahısların ne yaptığınızı görmesine izin vermeyen bir güvenlik sistemi olarak da kullanılabilir.

Temel olarak VPN bağlantısı, karşı bilgisayara kadar olan veriniz kriptolama ile gizlilik sağlanarak internete VPN sunucusu işlevi gören bilgisayar üzerinden çıkış yapmanız üzerine tasarlanmıştır.

Aslında bir kurumun/şirketin siber güvenlik anlamında neler yapmak istediğini neleri çözümlemek için adımlar attığını ve nasıl bir yol izlediğinin farkında olması çok önemlidir. Bu yönde siber güvenlik adımlarını tamamlandığında şunları da tamamlamış oluyorsunuz;

Kuruluş ve kullanıcıların varlıklarını korumak amacıyla kullanılan araçlar, politikalar, güvenlik kavramları, güvenlik teminatları, kılavuzlar, risk yönetimi yaklaşımları, faaliyetler, eğitimler, en iyi uygulamalar ve teknolojilerin bütününü kapsamaktadır.

Kurum, kuruluş ve kullanıcıların varlıkları, bilgi işlem donanımlarını, personeli, altyapıları, uygulamaları, hizmetleri, telekomünikasyon sistemlerini ve siber ortamda iletilen ve/veya saklanan bilgilerin tümünü kapsamaktadır. Siber güvenlik, kurum, kuruluş ve kullanıcıların varlıklarına ait güvenlik özelliklerinin siber ortamda bulunan güvenlik risklerine karşı koyabilecek şekilde oluşturulmasını ve idame edilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Siber güvenliğin temel hedefleri erişilebilirlik, bütünlük ve gizliliktir. (ITU – T X.1205 sayılı Tavsiye Kararında yer alan ve uluslararası alanda kabul gören tanımdır. BTK)

Kurumlarda genel bir siber güvenlik sağlamak için UTM cihazları ve kurum içi farkındalık eğitimleri ile ilk adımı atabilirsiniz.

UTM Firewall cihazları, kurumunuzu dışarıdan gelebilecek risklere karşı korumak ve veri güvenliğini sağlamak amacıyla üretilmişlerdir. UTM cihazları yukarıda BTK’nın yapmış olduğu siber güvenlik tanımını tam anlamıyla karşılamaktadır.

Firewall cihazları özellikleriyle, ağ trafiği sürekli izlenerek gelen ve giden paketleri inceleyerek zararlı isteklere karşı koruma sağlar. Aynı zamanda kurum çalışanlarınızın internet trafiğini denetleyerek limitlendirme, kural bazlı yönlendirme, VLAN oluşturma, ip ve mac eşleştirme, köprüleme ve VoIP sınıflandırmalarını kullanabilirsiniz.

Siber güvenlik; elektronik cihazları, sunucuları, sistemleri ve ağları saldırılardan korumak için alınan önlemleri kapsar. Operasyonların güvenli bir şekilde yönetilebilmesi ve her türlü verinin korunabilmesi için siber güvenliğe ihtiyaç vardır. Siber Güvenlik ; Ağ Erişim Kontrolü - 802.1x Protokolü, SIEM - Güvenlik Olay Yönetimi, NGN – Yeni Nesil Güvenlik Duvarı, DNS Güvenliği, Siber Güvenlik Zaafiyet Analiz Hizmetleri, 2FA İki Aşamalı Kimlik Doğrulama Sistemi olarak 6 kısıma ayrılmaktadır.

Hemen Arayın:

+90 539 583 3874- +90 212 401 8101

Çözüm Ortaklarımız