Antivirüs nedir?

Anti-virüs yazılımları, virüslere karşı sistemleri savunan yazılımlardır. Daha iyi açıklamak adına bir benzetme yapmak gerekirse anti-virüs yazılımları vücudumuzdaki bağışıklık sistemine benzerlik göstermektedir. Nasıl bağışıklık sistemimimiz bakterilere ve virüslere karşı vücudumuzu koruyorsa sistemimizdeki antivirüs yazılımları da sistemimizi virüslere ve diğer zararlı yazılımlara karşı korumaktadır. Ancak en iyi güvenlik önlemini alabilmek için anti-virüs yazılımları tek başına yeterli değildir. Maksimum güvenlik için antivirüs yazılımlarının, firewall (firewall yazısına iletilecek uzantı) sistemleriyle birlikte konfigüre edilmesi gerekmektedir.

Anti-virüs Programları Neden Güncelleniyor?

Neticede anti-virüs programları da tıpkı diğer programlar gibi yazılım geliştiriciler tarafından geliştirilen ve güvenlik sağlamak amaçlı üretilmiş yazılımlardır. Her yazılım içerisinde çeşitli kodlama hataları barındırabildiği için zaman zaman karşımıza güvenlik

zafiyetleri ile çıkabilmektedir. Bu sebepten belirli periyotlarla anti-virüs programları yeni yamalar almakta ve güncellenmektedir. Güvenlik zafiyetlerinin yanında, anti-virüs programları yeteneklerini geliştirmek için de güncellenmektedir. Yeni bir saldırı engelleme tekniği geliştirildiğinde, yeni bir virüs türü söz konusu olduğunda veya tamamen görsel bir iyileştirme yapılmak istendiğinde anti-virüs yazılımları güncellenirler.

Hemen Arayın:

+90 539 583 3874- +90 212 401 8101

Bulut Tabanlı Anti-virüs Nedir?

Bulut tabanlı antivirüs yazılımları bulut sistemleriyle birlikte çalışan ve masaüstünde sadece bir istemci bulunduran anti-virüs çözümleridir. Web üzerinde bulunan firma tarafından sağlanan güvenlik hizmetiyle entegre bir şekilde çalışarak kara ve beyaz listelerini güncellemektedir. Kullanıcı sistemde güvenlik taraması yaptığı zaman bulut tabanlı anti-virüs web hizmetine bağlanarak güncel bilgileri almakta ve gerekli aksiyonların alınmasını sağlamaktadır. Bulut tabanlı anti-virüsler tarama sonucu elde edilen verilerin analiz edilmesi ve işlenmesi gibi süreçleri bulut servisi üzerinde gerçekleştirdiği için sistemde fazla yüke neden olmazlar. Ayrıca bulut servisi ile entegre bir şekilde çalıştıkları için sürekli güncel kalmakta ve son güvenlik olaylarından haberdar olmaktadırlar.

Hemen Arayın:

+90 539 583 3874- +90 212 401 8101

Çözüm Ortaklarımız